14 Temmuz 2011 Perşembe

Genç Bilim İnsanları Yaparak, Yaşayarak ve Eğlenerek Bilime Dokunuyor

Gönderen: Hüseyin BOZKURT   Gönderi Saati:  10:37   üniversite Yorum YokTübitak 4004 Bilim ve Toplum Projeleri tarafından desteklenen GENÇ BİLİM İNSANLARI YAPARAK-YAŞAYARAK VE EĞLENEREK BİLİME DOKUNUYOR başlıklı proje ile ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin öğrenen merkezli öğretim yaklaşımlarının kullanıldığı bir öğrenme ortamında yaparak, yaşayarak ve eğlenerek etkin olarak katılacakları fen bilimleri ve matematik etkinlikleriyle fennin, matematiğin ve bilimsel bilginin doğasını anlamaları, ilgili konu alanlarında bilimsel kavramlar ve süreçleri hakkında bir farkındalık geliştirmeleri amaçlanmaktadır.
Projenin I. Etabı 4-9 Temmuz 2011 tarihleri arasında gerçekleştirildi ve II. Etabı 26 Eylül-1 Ekim 2011 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Projenin I. Etabına Bayburt il merkezinden 60 ilköğretim 7. Sınıf öğrencisi katılmış olup II. Etabına YİBO’dan 60 öğrenci katılacaktır ve toplam 120 öğrencinin katılımı sağlanacaktır. 26 kişiden oluşan proje ekibinde Bayburt Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Rize Üniversitesi ve Bayburt Bilim Sanat Merkezinden fizik, kimya, biyoloji, matematik ve rehberlik alanlarından eğitimciler yer almaktadır.  Proje süresince öğrenciler ilk 5 gün Fizik, Kimya, Biyoloji, matematik ve rehberlik konularında çeşitli etkinliklere katılacaklardır. Projenin 6. Gününde ise “Bu Benim Fidanım” konulu etkinlik çerçevesinde öncelikle ağaç dikme etkinliği, sonrasında ise “Tarihe Köprü Kuralım”  konulu sosyal etkinlik gerçekleştirilecektir.
Öğrencilerin öğrenme etkinlerinde alacakları aktif görevlerle bilime karşı olumlu bakış açısı kazanmanın yanında bilimsel süreç becerilerini ve bilimsel düşünme yeterliklerini geliştirmeleri beklenmektedir. Proje süresince öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini gelişimini amaçlayan öğrenme ortamlarında fizik, kimya, biyoloji ve matematik alanlarına yönelik etkinlikleri yapmaları, yaparken düşünmeleri ve düşünürken de bilime karşı ilgi, tutum ve başarılarını geliştirmeleri amaçlanmaktadır.

 

Yazar

Bilgisayar Yüksek Mühendisi
Hüseyin BOZKURT

0 yorum:

Üste Git ↑
E-mail Üyeliği

Blog Sayacı

2009 - Hüseyin Bozkurt ©