24 Kasım 2009 Salı

Windows Vista ve 7 de IIS7-7.5 Kurulumu, Erişim İzinleri, Konfigurasyonlar

Gönderen: Hüseyin BOZKURT   Gönderi Saati:  14:44   Windows Vista 6 Yorum Var

IIS7 de erişim ve yazma izinleri oldukça arttırılmış durumda. Birçok IIS7 kurulum anlatımında maalesef bu konudan ya bahsedilmiyor ya da oldukça eksik bir şekilde bahsediliyor. Araştırmalarım sırasında en doğru kurulum ve ayarlamaları içeren kaynak olarak bu dökümanı sizlerle paylaşabilirim.Birebir uygulandığı takdirde bir iki küçük sorun dışında IIS7 çalışmaktadır.


Öncelikle Denetim Masası‘ndan Kullanıcı Hesapları bölümüne girip UAC‘yi devre dışı bırakacağız.


Denetim Masasına giriyoruz ve Kullanıcı Hesapları‘na tıklayıp aşağıdaki ekrana ulaşıyoruz. Burada Kullanıcı Hesabı Denetimi’ni aç veya kapat yazısına tıklıyoruz. Daha sonra karşımıza çıkan ekrandaki Bilgisayarınızı korumaya yardımcı olması için Kullanıcı Hesabı Denetimi’ni (UAC) Kullanın seçeneğindeki işareti kaldırıp Tamam butonuna tıklıyoruz.Windows 7 de ise Kullanıcı Hesabı Denetimi Ayarlarını Değiştir e tıklayın.Sonra hiçbir zaman uyarma olacak şekilde oku en alta çekin.Bilgisayarın yeniden başlatılmasını isteyen ekrandan Şimdi Yeniden Başlat‘ı tıklayarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.


Şimdi Vista için IIS7 Kurulumuna Başlayabiliriz.


Öncelikle Windows XP’nin aksine cd’den değil Denetim Masası‘ndaki Program ve Özellikler bölümünden IIS7 için yükleme işlemine başlıyoruz. Denetim Masasına girerek Program ve Özellikler simgesini tıklıyoruz.


Önümüze aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.


Burada Windows Özelliklerini aç veya kapat bölümüne tıklıyoruz. Daha sonra karşımıza windows özelliklerini kurup kaldırabileceğimiz aşağıdaki gibi bir menü çıkıyor.


Internet Information Services kutucuğunu işaretliyoruz.


Internet Information Services kutucuğunu işaretledikten sonra tıklayarak sırasıyla World Wide Web Hizmetleri ve Uygulama Geliştirme Özellikleri‘nide tıklıyoruz. Burada açılan menüde ASP seçeneğini işaretliyoruz. Bunu işaretlediğimizde ISAPI Uzantıları seçeneği de otomatik olarak işaretleniyor. Tamam butonuna tıklayıp yüklemeyi başlatıyoruz.


Yükleme işlemi bir dakika içinde tamamlanıyor.

Daha sonra Internet Explorer ya da kullandığınız herhangi bir web tarayıcısında bir sayfa açıp adres satırına http://localhost yazıp adrese giriyoruz. Karşımıza kurulumun sorunsuz çalıştığını gösteren IIS7 yazısı çıkıyor.


Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Bilgisayarımdan C sürücüsüne tıklıyoruz. Gördüğünüz gibi inetpub adında bir klasör oluşturuldu. inetpub klasörünü tıklıyoruz.


Daha sonra karşımıza web dosyalarımızı içine koyacağımız wwwroot klasörü çıkıyor. wwwroot klasörüne tıklıyoruz.


wwwroot klasörü içindeki dosyaları siliyoruz (silmek şart değildir) ve kendi dosyalarımızı oluşturuyor ya da yüklüyoruz. Kendi dosyalarımız için db adında veritabanlarımızı içinde barındıracağımız bir klasör oluşturmanızı öneririz.


Yazma İzinleri ve Etkinleştirme Ayarları

Öncelikle Denetim Masasısına giriyoruz.


Burada Yönetimsel Araçlar simgesine tıklıyoruz.


Çıkan ekranda Internet Information Services (IIS) Yöneticisi simgesine tıklıyoruz. Vista’nın ilk kurulumunda bu IIS Manager olarak da görünebilir.Windows 7 de ise IIS6 ve IIS7 olarak iki tane var.IIS 7 olan Internet Information Services (IIS) Yöneticisi şeklinde.Çünkü standart olan bu.


Burada karşımıza Internet Information Services (IIS) Yöneticisi ekranı çıkacak. Öncelikle Web Siteleri klasörü altındaki 1 sayısı ile gösterdiğimiz Default Web Site simgesine tıklıyoruz. Daha sonra ise ekranda görülen ASP simgesine tıklayarak açıyoruz.


Orta konumdaki ASP bölümündeki seçeneklerden Üst Yolları Etkinleştir yazan seçeneğinin yanındaki False değerini True olarak değiştiriyoruz.


Hata Ayıklama Özellikleri bölümüne geliyoruz. Burada Hataları Tarayıcıya Gönder seçeneğinin yanındaki False değerini True olarak değiştiriyoruz. Böylelikle hataları tarayıcıdan izleme olanağımız olmuş oluyor. Daha sonrada Kod Hata İletisi seçeneğine dilerseniz Serverda ya da Urlde Problemler Oluştu. Lütfen Sistem Yöneticisiyle İletişime Geçiniz. şeklinde bir hata iletisi yazabilirsiniz. İşlemlerimizin aktif olabilmesi için sağ üst tarafta bulunan Eylemler başlığı altındaki Uygula butonuna basıp ayarlarımızı kaydediyoruz.


Localhost’ta dosyalarımızı görüntüleyebilmek için Dizinlere Gözatma seçeneğine tıklıyoruz açılan sayfada (Saat, Boyut gibi) kutucukların hepsini işaretliyoruz ve Uygula butonuna tıklıyoruz (bu işlem web yayını yapacaksanız önerilmez). Tabi burdaki işaretlemeler sizin kendi isteğinize göre olacaktır.Ama bir proje geliştirirken bilgi almak açısından her birini işaretlemeniz faydanıza olacaktır.


Uygula butonuna bastıktan sonra localhost’ta yüklü bulunan ya da oluşturduğumuz çalışmalarımızı görüntüleyebiliriz.


Yazma İzinleri :

İlk olarak Kimlik Doğrulama simgesine tıklıyoruz.


Kimlik Doğrulama simgesine tıkladıktan sonra karşımıza Anonim Kimlik Doğrulaması şeklinde bir seçenek çıkacak. Bu seçeneğin üzerine gelip sectikten sonra Eylemler başlığı altındaki Düzenle butonuna tıklıyoruz.


Düzenle butonuna tıkladığımızda IUSR şeklinde belirli bir kullanıcı seçilmiş olarak çıkar.İsterseniz kendinizi buraya tanıtabilirsiniz.Ancak biz Uygulama havuzu kimliği seçeneğini işaretleyip Tamam butonuna tıklıyoruz ve uygulamalardan çıkıyoruz.


Son İşlemler :

Bilgisayarımdan C sürücüsüne tıklıyoruz. Daha sonrada inetpub klasörüne tıklıyoruz. wwwroot klasörüne sağ tuşla tıklıyoruz ve Özellikler bölümüne tıklıyoruz.Yukarıdaki Güvenlik yazan bölüme giriyoruz. Güvenlik bölümünde IIS_IUSRS(BilgisayarınızınAdı\IIS_IUSRS) şeklinde bir seçenek mevcut bu seçeneği seçip alttaki izin listesindeki tüm kutucukları işaretliyoruz ve Tamam butonuna tıklıyoruz. Aşağıdaki resimde göründüğü gibi Güvenlik Bilgisi Ayarlanan şeklinde bir güncelleme kutusu çıkıyor.Son olarak Genel bölümüne girip buradaki Salt Okunur işaretini kaldırıyoruz ve Tamam butonuna tıklıyoruz.Karşımıza Öznitelik Değişikliklerini Onayla kutusu çıkıyor. Burada Değişiklikleri bu klasöre, alt Klasörler ve dosyalara uygula seçeneğini işaretleyip Tamam butonuna tıklıyoruz. Aynı şekilde db klasörümüzede son işlemleri yapıyoruz. Şimdi web sayfalarımızı sorunsuz olarak izleyip yayınlayabiliriz.

NOT: Bu anlatım Windows Vista üzerine yapılmıştır.Ancak Windows 7 ile de IIS7 geldiği için ayarlamalar tamamen aynıdır.Sadece farklı olarak çıkan uyarı pencereleri , ulaşılmak istenen modulun yeri değişebilir.Ama ana başlıkları izleyerek istediniz ayarlamaları yapabilirsiniz.Benim kullandığım Windows 7 ve bu döküman ile tüm sorunları çözdüm.Kolay gelsin !

Yazar

Bilgisayar Yüksek Mühendisi
Hüseyin BOZKURT

6 yorum:

Adsız dedi ki...

s.a. hüseyin bey, sayenizde yeni ve çok yabancı olduğum bir konuda birşeyler öğrendim.

Size bir-iki sorum olacak yeni aldığımız bir domain var bunu php olarak hazırlayıp faal hale getirmek için bana önerebileceğiniz bir yol var mı?

Profesyonel değilim ilk deneyimim olacak diyebilirim daha önceleri bedava sitem üzerinden dizayn yapmıştım fakat sizde bilirsiniz ki bu gibi ücretsiz sitelerde kopyala yapıştır yaparak yayın yapılıyor.
ÖNCELİKLE NEREDEN BAŞLAMALI VE NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM..

İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.

Allah'a (C.C.) Emanet Olunuz...

Hüseyin Bozkurt dedi ki...

A.S.Şu sıra yoğunluktan dolayı pek ilgilenemiyordum blog ile ama size cevap vermek istiyorum.Öncelikle bu konulara ilginizin olması ve bir şeyler öğrenmiş olmanız güzel , tebrik ederim.

Sorunuza gelecek olursam , almış olduğunuz domain sanırım "php" destekli bir domaindir.Öncelikle bunda sıkıntı yaşamamak gerek.Nasıl bir site yapmak istiyorsunuz buna bakmak lazım.Örneğin kendiniz mi kodlayacaksınız yoksa hazır sistem mi kuracaksınız bu önemli.
Profesyonel değilim deyişinizden şunu çıkarıyorum , kodlama bilginiz çok iyi değil sanırım.Size önerim oturup güzel bir şekilde php çalışın ve isteklerinize göre sitenizi şekillendirin.Ama bu zaman alacaktır , sabır gerektirir.Bedava sistemler üzerinde oynama yaptıysanız az çok programlama bilginiz vardır.Bence zaman kaybetmeden programlama çalışın.

Nereden başlamalı konusuna gelince ;
Programlamayı hiç bilmiyorsanız öncelikle oturun "Algoritma" çalışın - öğrenin.Yani kendinizi öncelikle bunda geliştirin.Sonra bunu bir programlama diline dökeceksiniz.Tabi bu isteğinize kalmış bir şey.İsterseniz "C ya da C++" gibi dillerde ufaktan başlarsınız.Ancak ben direk web dili çalışacağım derseniz "php" gerçekten güçlü bir dil.Algoritma tasarımdan sonra programlama dili kurallarına geçebilirsiniz.Zaten önemli olan programlama mantığıdır.Sonrası sadece programlama dilinin kuralları ve cambazlıklarından geçer.İyi programlama yapan bir programcı 1 ay gibi bir sürede farklı bir dili aktif bir şekilde kullanabilir biraz eksikleri ile birlikte.

İnternette bolca algoritma ve programlama ile alakalı döküman bulabilirsiniz.
Umarım bir nebze olsun yolunuza ışık tutabilmişimdir.
Siz de Allah'a emanet olunuz.
Sevgiler.

Yusuf Gündoğdu dedi ki...

Çok ama çok teşekür ederim yalın anlatımınız ve zaman harcayarak bu makaleyi bize sunduğunuz için

Hüseyin Bozkurt dedi ki...

Rica ederim Yusuf Bey.Bir nebze de olsa yardımım dokundu ise ne mutlu bana.

Bedirhan dedi ki...

İlk öncelikle çok çok teşekür ederim Her detayına kadar anlatmışınız. Web Programlamada yeni yeni olman zorluklarının 1. daha sizin sayenizde kolay bir şekilde aştım... Tekrardan Teşekürlerimi Sunar Gerçek Hayatınızda başarılarınızı dilerim..

Enes çinar dedi ki...

Çok tyeşekkürler adım adım uyguladım.Sorunum çözüldü

Üste Git ↑
E-mail Üyeliği

Blog Sayacı

2009 - Hüseyin Bozkurt ©